W przypadku, kiedy pojawia się ból kolana pacjenci na ogół mają problem, do kogo się zgłosić – do jakiego lekarza, czy ewentualnie innego specjalisty, np. fizjoterapeuty. W większości przypadków, pacjenci z bólem i to najczęściej z bólem przewlekłym, trafiają w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. To w jego gestii jest to, żeby zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań, takich jak np. rentgen kolana, jeżeli jest potrzebny.
W prostszych przypadkach wystarczy leczenie zachowawcze, stosowanie leków przeciwzapalnych. Wówczas często na poradzie lekarza rodzinnego leczenie się kończy. W niektórych sytuacjach jednak lekarz rodzinny odsyła pacjenta do specjalisty. Tym specjalistą, w przypadku bólów stawów, jest najczęściej lekarz ortopeda, chociaż w niektórych sytuacjach może to być specjalista rehabilitacji, a jeżeli dolegliwości wynikają z przebytych urazów, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportu, takim lekarzem może być specjalista medycyny sportowej.
Czasami wystarczające może być skorzystanie z rady fizjoterapeuty, który w przypadku stanów przeciążeniowych w stawach, wskaże odpowiednie ćwiczenia, które pomogą zredukować dolegliwości lub ewentualnie zleci proste zabiegi fizjoterapeutyczne.
Komentowane