Trzeba poznać motywację osoby, która zamierza rozpocząć uprawianie sportów siłowych, a zwłaszcza to, co spowodowało, że chce taki sport uprawiać i jednocześnie zbadać, co chce ona osiągnąć rozwijając się w taki sposób. W wywiadzie należy ustalić, czy dana osoba leczy się na jakiekolwiek choroby i czy ma zdiagnozowaną jakąś konkretną.
Ponadto, jakie choroby przechodziła w dzieciństwie, a w szczególności czy pojawiły się wtedy choroby ortopedyczne, np. choroby stawów, jak dysplazja stawów biodrowych, jałowa martwica kości, zapalenia stawów, czy skrzywienia kręgosłupa oraz czy były stwierdzone u tej osoby jakiekolwiek wady postawy, przy czym należy zauważyć, że drobne wady postawy nie są tu przeciwskazaniem.
Trzeba zwrócić uwagę także na to, czy kandydat przechodził jakieś urazy, a w szczególności złamania kości i urazy kręgosłupa. Ponadto, czy nie miewa bólów kręgosłupa. A spoza ortopedii – należy sprawdzić, czy nie występowały u niego lub u niej choroby układu krążenia, oddychania i nerek.
Oprócz podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia, jonogram, kreatynina) należy wykonać wyjściowy poziom kinazy kreatynowej (chodzi o oznaczenie wartości wyjściowych tego enzymu), mając jednak na uwadze to, że później u osób trenujących sporty siłowe, może on znacząco przekraczać normę, co zwykle nie świadczy o patologii. Powinno się też zlecić wykonanie badań RTG kręgosłupa lędźwiowego, jak również badań EKG i RTG klatki piersiowej.
Komentowane